Informații

Burse școlare:

Tabel nominal elevi beneficiari de burse școlare, 2023-2024

Examene Cambridge, FCE/CAE

Liceul Teoretic „Joseph Haltrich” în parteneriat cu ”EECentre”, centru autorizat pentru examenele Cambridge, organizează în Sighișoara la sediul liceului examene pentru nivelul FCE si nivelul CAE. Examenele vor fi susținute pe calculator la probele scrise. Pentru înscrieri și informații, vă rugăm să vă adresați dnei prof. Pușcaș Ana, tel. 0745796629. Vă așteptam cu drag la examenele Cambridge recunoscute la nivel internațional și care se recunosc pentru proba de evaluare a competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională studiată pe parcursul învățământului liceal(Engleză), din cadrul Examenului de Bacalaureat. Prezentare examen.

Statistica examenului de bacalaureat defalcat pe limbi de predare și profil.
Diagramă interactivă, click pe legendă!

An școlar 2022-2023.

Evaluare Națională 2023:

Depunerea Contestațiilor

Înscriere în învățământul primar (clasa pregătitoare) 2023-2024:

Ziua ”Porților Deschise”, Vineri, 5 Mai, 2023, orele 11-13, strada Muzeului nr. 2, (Intrarea lângă Turnul cu ceas). Cu acest prilej, părinții și copiii vor putea vizita spațiile școlare și vor putea discuta cu cadrele didactice.

ACTUALIZAREA Procedurii și a calendarului, le găsiți pe pagina Inspectoratului Școlar Județean. și pe pagina Ministerului Educației.

În cadrul unității noastre sunt disponibile 3 clase (72 de locuri) în clasa pregătitoare. Clasele sunt dotate cu mobilier adecvat și materiale didactice specifice vârstei. De asemenea este disponibil și programul "Școala după școală/Afterschool"

Criterii specifice, acte necesare și program pentru înscriere în învățământul primar.

Activități la clasa pregătitoare

Slider 04

Olimpiada Jedețeană de Limba și literatura Germană Modernă - 18 martie 2023:

Rezultate OLIMPIADA JUDEȚEANĂ DE LIMBA ȘI LITERATURA GERMANĂ MATERNĂ - 18 martie 2023.

Criterii generale de acordare a burselor elevilor din învățământul preuniversitar.

An școlar 2021-2022.

Evaluare națională 2022. Contestațiile candidaţilor pentru Evaluarea Națională 2022.

Evaluare națională 2022. Rezultatele candidaţilor pentru Evaluarea Națională 2022.

Bacalaureat 2022

Proba C. Rezultatele candidaţilor pentru proba de evaluare a competenţelor lingvistice în limba engleză.

Proba D. Rezultatele candidaţilor pentru proba de evaluare a competenţelor digitale.

Proba B. Rezultatele candidaţilor pentru proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare în limba și literatura maternă - germană.

Proba A. Rezultatele candidaţilor pentru proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare în limba și literatura română.

Proba C. Repartizarea (!Proba Orală, 14, (15 proba scrisă) și 16 iunie 2022, ora 9:00) candidaţilor pentru proba de evaluare a competenţelor lingvistice în limba engleză. 2 ZILE!.

Proba C. Repartizarea (!Proba SCRISĂ, 15 iunie 2022, ora 11:30) candidaţilor pentru proba de evaluare a competenţelor lingvistice în limba engleză.

Proba D. Repartizarea candidaţilor pentru proba de evaluare a competenţelor digitale. 2 ZILE!.

Proba B. Repartizarea candidaţilor pentru proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare în limba și literatura germană!.

Proba A. Repartizarea candidaţilor pentru proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare în limba și literatura română. 2 ZILE!.

Arhivă.

ROSE Proiectul ROSE în cadrul liceului.

Rezultatele candidaţilor pentru Olimpiada Școlară de Limba și literatura germană - maternă, 2020. - Etapa Județeană.