Informații

An școlar 2020-2021.

Scenariul pentru activitatea didactică este în funcție de ciclul de învățământ.

Scenariul pentru activitatea didactică este disponibil la secțiunea orar.

ROSE Proiectul ROSE în cadrul liceului.

Înscriere în învățământul primar (clasa pregătitoare) 2021-2022

ACTUALIZAREA Procedurii și a calendarului, le găsiți pe pagina Inspectoratului Școlar Județean. și pe pagina Ministerului Educației și Cercetării.

În cadrul unității noastre sunt disponibile 44 de locuri (2 clase) în clasa pregătitoare. Clasele sunt dotate cu mobilier adecvat și materiale didactice specifice vârstei. De asemenea este disponibil și programul "Școala după școală/Afterschool"

Criterii specifice, acte necesare și program pentru înscriere în învățământul primar.

Tablete ”Școala de acasă”.

Cerere echipament pentru elevi, programul "Școala de acasă".

An școlar 2019-2020.

”Scoala de Acasă”, ”Teleșcoală”, Martie 2020.

”Scoala de Acasă”, cursuri-suport pentru elevi.

Suspendarea și reluarea cursurilor, Martie 2020.
Programul de recuperare a procesului educațional se va desfășura în perioada 30, 31.03 – 1,2,3,4,6,7 .04.2020, astfel activitățile din cadrul programului ”Școala Altfel” vor fi reprogramate.

Hotărârea C.A. privind recuperarea cursurilor.

Modificare orar din data de 2. Martie. 2020.

Orarul școlii este disponibil la secțiunea orar.

Rezultate Olimpiadă

Rezultatele candidaţilor pentru Olimpiada Școlară de Limba și literatura germană - maternă, 2020. - Etapa Județeană.

Orar

Orarul școlii este disponibil la secțiunea orar.

Evaluare Națională 2019

Rezultatele candidaţilor pentru Evaluarea Națională 2019.

Bacalaureat 2019

Proba C. Rezultatele candidaţilor pentru proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare în limba engleză.

Proba D. Rezultatele candidaţilor pentru proba de evaluare a competenţelor digitale.

Proba B. Rezultatele candidaţilor pentru proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba germană.

Proba A. Rezultatele candidaţilor pentru proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română.

Calendar Bacalaureat 2019.

Activități la clasa pregătitoare

Slider 04

Examene Cambridge, FCE/CAE

Liceul Teoretic „Joseph Haltrich” în parteneriat cu ”EECentre”, centru autorizat pentru examenele Cambridge, organizează în Sighișoara la sediul liceului două examene în această toamnă, nivelul FCE si nivelul CAE. Examenele vor fi susținute pe calculator la probele scrise. Datele examenelor sunt: FCE 17.11.2018 și CAE 27.10.2018. Termen de înscriere 17.10.2018 FCE, respectiv 27.09.2018 CAE. Tarif înscriere 610 Ron. Elevii proveniți de la clase intensive primesc o reducere de 60 Ron pentru examenul CAE. Pentru înscrieri și informații, va rugam sa va adresați dnei prof. Pușcaș Ana, tel. 0745796629. Vă așteptam cu drag la examenele Cambridge recunoscute la nivel internațional și care se recunosc pentru proba de evaluare a competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională studiată pe parcursul învățământului liceal(Engleză), din cadrul Examenului de Bacalaureat.

Prezentare examen.

Bacalaureat 2020

Statistica examenului de bacalaureat defalcat pe limbi de predare și profil.
Diagramă interactivă, click pe legendă!

Evaluare Națională II-IV-VI 2018

Evaluarea Națională 2018 pentru elevii claselor a II-a, a IV-a și a VI-a se va desfășura în sălile în care elevii își desfășoară activitatea în mod curent, care pot fi adaptate după caz. Testarea elevilor de clasa a II-a va dura 30 de minute, în timp ce elevii claselor a IV-a și a VI-a vor avea la dispozitie 60 de minute...

Calendar și metodologie. Model Subiecte.

Bacalaureat 2018

Proba C. Rezultatele candidaţilor pentru proba de evaluare a competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională studiată pe parcursul învăţământului liceal(Engleză).

Proba B. Rezultatele candidaţilor pentru proba de evaluare a competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă(germană).

Calendar. Bacalaureat 2018.

Proiectul de buget pe titluri de cheltuieli, articole și alineate.

Descarcă proicetul de buget.